Gittigidiyor ‘un 8 Yıl Süren Marka İhlali Davası Sonuçlandı

Ülkemizde yer sağlayıcı platformlarının hukuki sorumluluğu gerek 5651 sayılı yasa öncesi gerek söz konusu yasa sonrası bir hayli tartışılmıştır. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 15.01.2014 tarihli güncel kararında özellikle yer sağlayıcı firmaların hukuki sorumluluğu konusunda çok tartışmalı bir karara imza atmıştır. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Kararının her ne kadar marka hukuku bakımından değerlendirildiği görülse de kararın[…]

ShowTv Ana Haber Twitter Erişime Engellenmesi

SHOW TV ANA HABER RÖPORTAJ Ece Üner ile Show Haber Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarından sonra Twitter’a erişim engellendi. Bilişim Hukuku Uzmanı Avukat Fehmi Ünsal Özmestik, Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Yard. Bülent Arınç, Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, AKP Mv. Yalçın Akdoğan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’ın açıklamaları aktarılıyor.

Web sitemin tasarımı kopyalanmış, ne yapmam gerekir?

İnternet sitenizin tasarımının kopyalanması durumunda farklı yöntemler izleyerek hukuki yollara başvurabilirsiniz. İnternet sitelerinin tasarımı konusu fikir ve sanat eserleri kanunu kapsamında bir hayli tartışmaldıır. Ancak belirlişartları gerçekleşmesi halinde, Fikri ve Sinai Haklar Mahkemesi’nde dava açabilirsiniz. Web sitemin tasarımı kopyalanmış, ne yapmam gerekir?

Bana ait fotoğraf başkasının web sitesinde izinsiz kullanılmış, ne yapabilirim?

Eğer fotoğrafınız özel hayatın gizliliğini ihlal edecek şekilde bir başkasının web sitesinde kullanılıyorsa bu kişiyi savcılığa şikayet ederek özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi nedeniyle failler hakkında ceza davasının açılmasını talep edilebilirsiniz. Eğer özel hayatın gizliliğini ihlal edecek bir durum yoksa fakat sizin ürettiğiniz bir ürünün fotoğrafı ise ve sizden habersiz kullanılıyorsa Türk Ticaret Kanunu madde[…]

Web sitemde embed kodla müzik ya da video paylaşmam suç mu?

Youtube ve benzeri tarzdaki embed sitelerinde embed kod vasıtasıyla sitenizde paylaşımda bulunduğunuzda söz konusu video telif içeren bir videoysa Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na aykırı hareket edersiniz. Ceza-i davaların yanı sıra maddi ve manevi tazminat davaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Paylaşıma açık olan videoları bu anlamda kullanmak güvenilir oldukları anlamına gelmez. Fikir ve Sanat Eserleri[…]

Web sitemin adı kopyalanmış, dava açabilir miyim?

Sahip olduğunuz internet sitenizin ismi ile bir başka uzantılı alan adı alınması durumunda çeşitli yöntemlerle dava açılabilir. Web sitenizin adı kopyalanmışsa neler yapabilirsiniz öğrenin Web sitemin adı kopyalanmış, dava açabilir miyim?

İnternette ticari itibarım zedeleniyor, ne yapmalıyım?

İnternette şirketiniz ya da şirketinizin ürettiği ürünler hakkında yanlış, iftira dolu beyanların bulunması halinde ticari irtibarınız ciddi şekilde zedelenebilir. Online itibarınızı ne şekilde yükseltebilirsiniz? İnternette ticari itibarım zedeleniyor, ne yapmalıyım?

Haksız rekabet durumunda hangi davalar açılır?

Haksız rekabet durumunda hukuk davası açabilir. Ayrıca şartların varlığı savcılığa şikayette bulunabiliriz. Türk Ticaret Kanunu madde 56 / 1 hükmü gereği tespit davası açılabilir. Haksız rekabet durumunda hangi davalar açılır?