Bilişim Hukuku – Bilişim Ceza Hukuku – Ceza Hukuku – İş Hukuku

TürkçeالعربيةEnglishDeutschРусский

WhatsApp yazışmaları boşanma davasında delil sayılabilir mi ?

WhatsApp yazışmaları boşanma davasında delil sayılabilir mi?

Sosyal medya iletişim araçları günümüzde birçok kişinin sosyalleştiği platformlardır. Çeşitli dijital yazışma platformlarında paylaşımlar yapılmaktadır. Gerek birçok kişinin bir araya geldiği gruplar gerekse karşılıklı yazışmalar yer almaktadır.

Eşinizin kendi telefonunda tespit ettiğiniz  kısa mesajları veya birtakım programlar aracılığı ile gerçekleştirdiği yazışmalarda, Medeni Kanun gereğince boşanmaya sebep olabilecek içerikler var ise bunlar delil başlangıcı olarak kabul edilir. Ancak burada asıl sorun bu yazışmaların sizin tarafından nasıl tespit edileceğidir.

Eğer tarafınızdan hukuka aykırı yöntemler ile bu yazışmalar tespit edilir ise delil vasfı olmayacaktır. Ancak bu husus mahkemeler nezdinde oldukça tartışmalıdır. Özellikle eşler arasında özel hayatın gizliliği olmayacağı düşünüldüğünden birçok mahkeme tarafından bu tür deliller boşanma sebebi olarak kabul edilmektedir.
Fakat aksi yönde kararlarında bulunduğunu belirtmekte fayda vardır. Zira bu tür yazışmaların değiştirilmesi ve yanıltılması mümkün olabilmesi sebebi ile eşiniz tarafından inkar edilmesi durumunda Yan delillerle tanık, fotoğraf, video, WhatsApp gibi telefon kayıtları vb desteklenmelidir. Bu halde mahkemeler tarafından boşanmaya sebep olacak delil olarak kabul edilmektedir.