Bilişim Hukuku – Bilişim Ceza Hukuku – Ceza Hukuku – İş Hukuku

TürkçeالعربيةEnglishDeutschРусский

Yapay Zeka, Robotlar ve Hukuk Konferansı

Yapay Zeka, Robotlar ve Hukuk Konferansı

İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonun organize ettiği Yapay Zeka, Robotlar ve Hukuk Konferansı 09.01.2018 tarihinde İstanbul Barosu konferans salonunda gerçekleştirilmiştir.

Konferansta hukuk büromuzdan İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu Genel Sekreteri Avukat Fehmi Ünsal Özmestik chatbot ve yapay zekalı asistanlara hukuksal yaklaşım başlığı altında sunumunu gerçekleştirmiştir. Yapay zeka, derin öğrenme ile birlikte hukukçuların ileride tartışması muhtemel konulara değinmiştir.

Klasik roma hukuku köle sistemi üzerine örnekler veren Özmestik, yapay zekanın evrimini tamamlama aşamasında mutlaka etik ve ahlak konularının tartışılması gerektiğini vurguladı. Bilim adamlarının geliştirme sürecinde, gen araştırmalarında olduğu gibi yazılı olmayan çeşitli etik kurallara dikkat etmesi gerektiğini vurgulamıştır.

Yapay zeka ve derin öğrenme konusunda, hukuk nezdinde sorumluluğun belirlenmesi noktasında, bilim adamlarının belirli şekillerde tasniflendirme yapması gerektiğini vurgulamıştır. Özelikle ceza hukukçularının yapay zekanın kullanımının yaygınlaşması ve risklerin doğmaya başlaması ile birlikte tartışmaların yoğunlaşmaya başlayacağını belirtmiştir.

Tüm konuşmalara ve İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu Genel Sekreteri Avukat Fehmi Ünsal Özmestik‘in konuşmasının tamamına aşağıda izleyebilirsiniz.

18:30 – CHATBOT ve YAPAY ZEKALI ASİSTANLARA HUKUKSAL YAKLAŞIM Avukat Fehmi Ünsal Özmestik  İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu Genel Sekreteri