Bilişim Hukuku – Bilişim Ceza Hukuku – Ceza Hukuku – İş Hukuku

TürkçeالعربيةEnglishDeutschРусский

Yapay Zeka Paneli

Yapay Zekanın Bugünü ve Yarını

İstanbul Üniversitesi Fizik Kulübü tarafından düzenlenen 8. Fizik Çalıştayı İstanbul Üniversitesi bünyesinde 15- 16 Şubat 2018 Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonun’da gerçekleştirilmiştir.

Hukuk büromuz kurucu ortaklarından İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu Genel Sekreteri Av. Fehmi Ünsal Özmestik “Sosyal ağlar, Yapay Zekalı Chatbotlar Paylaşım ve Beğeniler Üzerine Hukuksal Öngörüler” başlıklı bildirisini sunmuştur.

Yapay zekanın sosyal ağlarda ve chatbotlar üzerinde yaygınlaşması halinde, ticari hayatta dönüm noktası denilebilecek değişimlerin olabileceğini belirten Özmestik, bu durumda belki de yeni kanunların hazırlanmasının zorunlu olacağını vurgulamıştır. Sosyal medya çok önemli bir veri ve haber kaynağı olmasının yanı sıra ciddi açıdan manipülasyonların yapıldığı bir mecra olabildiğini kaydeden Özmestik, işin içerisine yapay zeka girmesi durumunda sonuçlarının neler olabileceğini kestirmenin zor olduğunu vurgulamıştır.

Yakın zamanda bilim adamlarının yapay zeka konusunda mutlaka etik ve ahlaki tartışmalarını yoğunlaştırarak gerçekleştirmelerinin önemi üzerinde duran Özmestik, bu alanın gelişmesinde yazılı olmayan kuralların fikirlerde yerini alması gerektiğine değinmiştir. Aksi halde; gelişmeleri kendisine tehdit olarak görebilecek devletlerin çok sert regülasyonlar ile yapay zeka, derin öğrenme alanlarının gelişmesine sekte vurabileceğinin altını çizmiştir.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Kulübü Etkinlik Programı