Bilişim Hukuku – Bilişim Ceza Hukuku – Ceza Hukuku – İş Hukuku

TürkçeالعربيةEnglishDeutschРусский

Güncel Gelişmeler E-Ticaret Hukuku Paneli

Güncel Gelişmeler E-Ticaret Hukuku Paneli

İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu ve Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından gerçekleştirilen Güncel Gelişmelerle E-Ticaret Hukuku Paneli 22 Aralık, Cuma günü saat 13.00’de Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü Galata Salonunda gerçekleştirilecektir.

Hukuk büromuz kurucu ortaklarından Bilişim Avukatı Fehmi Ünsal Özmestik “Mevzuatlara Uyumluluk ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Denetleme Süreci” başlığı altında tebliğ sunmuştur.

Avukat Fehmi Ünsal Özmestik konuşmasında Elektronik Ticaret Kanunu, Tüketicinin Korunması Kanunu ve ilgili yönetmelikler kapsamında uygulama açısından elektronik ticaret sitelerinde olması gereken hukuki unsurların üzerinde durmuştur.  Birçok e-ticaret sitesinin ilgili kanun ve yönetmeliklere uyum sürecini tamamlamadığını olması bir şikayet halinde Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı tarafından ciddi idari para cezaları ile karşı karşıya kalabileceğini belirtmiştir.

Av. Ünsal Özmestik; Elektronik Ticaret sitelerinin genel veya şikayet üzerine bakanlık tarafından denetlemeye alınması halinde, internet sitesi ve diğer unsurlarda denetlemenin ne şekilde yapıldığı, müfettişlerin hangi hususlarda bilgi talep ettiği, bu verilerin ne şekilde verildiği ve kanun yönetmeliklere aykırı bir durum olması halinde, elektronik ticaret sitesinin kendisini ne şekilde savunması gerektiği konularında uygulamadan örnekler ile çeşitli bilgilendirmelerde bulunmuştur.