Bilişim Hukuku – Bilişim Ceza Hukuku – Ceza Hukuku – İş Hukuku

TürkçeالعربيةEnglishDeutschРусский

Elektronik Ticarette Güven Damgası

Elektronik Ticarette Güven Damgası

Elektronik ticaret sırasında güvenliğin ve hizmet kalitesinin artması ve e-ticaret sitelerinin güvenilirliğinin belirlenebilir olması amacıyla, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından “Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu uygulama ile e-ticaret sitelerinin ana sayfalarında yer alacak bir sembol vasıtasıyla e-ticaret yapılmak istenen internet sitesinin güvenilir olduğunun anlaşılması amaçlanmaktadır. Bahsi geçen sembole tıklanıldığı zaman, yeni bir sekme veya pencerede, ilgili e-ticaret sitesi hakkında bilgilerin var olduğu bir bağlantı açılacaktır.

 Bir sitenin ana sayfasında güven damgasının var olması bu sitenin,

  • tüketicinin korunması, kişisel veriler ve ödeme sistemleri konusunda ilgili mevzuatlara uygun davrandığını,
  • internet üzerinden alışveriş yapmada güvenilir bir site olduğunu,
  • güvenilir bir otorite tarafından düzenli olarak denetlendiğini
  • gerektiğinde çevrimiçi şikayet yolu ile tüketicinin haklarını arayabileceğini

 kullanıcılara gösterecektir.

GÜVEN DAMGASI NASIL ALINIR?

Güven damgası sağlayıcısı olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yetkilendirilmiştir. TOBB tarafından yapılacak olan araştırma sonucunda e-ticaret sitelerine güven damgası verilecektir. Sisteme kayıt olmak zorunlu tutulmamıştır ancak güven damgası sistemine dahil olmak isteyen e-ticaret siteleri Güven Damgası Sağlayıcıya (GDS) www.guvendamgasi.org.tr sitesi üzerinden başvuruda bulunabilirler. Tebliğ kapsamında Güven Damgası Sağlayıcıya uluslararası güven damgası kuruluşlarından en az birine üye olma şartı getirilmiştir. Bununla ilgili olarak, “bu kuruluşların uluslararası geçerliliği olan logoları güven damgası alan işletmeler tarafından kullanılabilmesi, işletmelerin yeni pazarlara açılması ve yeni müşterilere ulaşımının kolaylaştırılması, uluslararası güvenilirliğin tesisi ve uluslararası rekabet gücünün ve elektronik ticaret hacminin arttırılması sağlanması”  şeklinde bir açıklama yapılmıştır.

GÜVEN DAMGASININ FAYDALARI

Getirilen bu yeni uygulama ile, güven damgasının var olduğu e-ticaret sitelerinde:

  • Elektronik ticarete konu olan mala ilişkin detaylı bilgilere kolayca ulaşılabilecek (Örneğin stok bilgisi, içeriği, malzemesi, ölçüleri gibi birçok ayrıntıya dair bilgiler güncel olarak e-ticaret sitesi tarafından sağlanacak)
  • Elektronik ticarete konu olan hizmetin kim tarafından sağlanacağı, bu hizmetin kapsamı ve süresi gibi bilgiler sunulacak.
  • Alıcının e-ticaret sitesi kullanarak bir mal alması halinde kargo takip hizmeti sağlanacak
  • Alıcının talep ve şikayetlerini telefon aracılığıyla iletebilmesi için müşteri hizmetleriyle iletişim imkanı sağlanacak, bunun dışında yine ortaya çıkan uyuşmazlıkların hızlı ve etkin çözümlenebilmesi için alternatif bir yol olarak çevrimiçi başvuru yolları sağlanacak

KİŞİSEL VERİLERE İLİŞKİN ÖZEL UYGULAMA

Güven damgası başvurusunda bulunmadan en fazla üç ay önce ve her sene içerisinde en az 1 defa yapılacak olan sızma testleri yapılacak. Bu sızma testleri sayesinde, varsa güvenlik açıkları tespit edilecek ve bu açıklar kullanıcılar hiçbir zarara uğramadan giderilecek. Kullanıcıların kişisel verilerinin yalnızca internet sitesi ve alıcı tarafından görüldüğünden emin olunacak, üçüncü kişilerin bu verilere ulaşımı engellenecek.

GÜVEN DAMGASI DENETİMİ NASIL YAPILACAK?

Yukarıda yer alan şartlara uyulmadığının tespit edilmesi halinde, eğer bu durum süre verilerek ortadan kalkabilecek bir durumsa, güven damgası sahibine on beş gün süre verilecek. Bu sürenin sonunda hala durumu düzeltmeyen hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcının güven damgası askıya alınacak. Askıya alma tarihinden itibaren ise otuz gün içinde şartlara uyulması halinde güven damgası askıdan indirilecek. Güven damgası askıya alınan e-ticaret sitelerinin, sitelerinde var olan güven damgalarının üzerine görülebilecek şekilde, güven damgasının askıya alındığına ilişkin ibare konulacak. Buna tıklandığında sistem kullanıcıları otomatik olarak GDS’nin sitesine yönledirecek. Açılan bağlantıda kullanıcıların aydınlatılması amacıyla askıya alınma nedeni ayrıntılı olarak belirtilecek.

Güven damgasının askıya alınma tarihinden itibaren otuz gün içinde gerekli şartlara uymadığının tespit edilmesi halinde ise güven damgası tamamen iptal edilecek ve e-ticaret sitesinde yer alan güven damgası simgesi kaldırılacak.

                                                                                                                                            Stj. Av. Pelin Topçuoğlu