Web sitemde embed kodla müzik ya da video paylaşmam suç mu?

Youtube ve benzeri tarzdaki embed sitelerinde embed kod vasıtasıyla sitenizde paylaşımda bulunduğunuzda söz konusu video telif içeren bir videoysa Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na aykırı hareket edersiniz.

Ceza-i davaların yanı sıra maddi ve manevi tazminat davaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Paylaşıma açık olan videoları bu anlamda kullanmak güvenilir oldukları anlamına gelmez. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu madde 52’de bu tür devirlerin yazılı olarak yapılması gerektiği açık bir şekilde belirtilmiştir.
İnternet sitenizde, telif hakkı içerisen bir video’yu embed kod vasıtası ile paylaşmanız halinde, hak sahibinin talebi üzerine sitenizin erişime engellemesi tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
Embed kodun açık bırakılıp sosyal ortamlarda paylaşılması durumunda hak sahibinin dava açması halinde bu durum hakkın kötüye kullanılması şeklinde yorumlanabilir.