Kredi Kartı Dolandırıcılığı Banka Sigortası

KANAL 24 ANAHABER RÖPORTAJIMIZ. ATM cihazlarında veya Kredi kartlarında çeşitli yöntemler kullanılarak gerçekleştirilen koplayama ve benzeri işlemler neticisinde, kart sahibinin rızası olmaksızın hesabında bulunan para kötü niyetli kişilerin eline geçebilmektedir. Bu tür dolandırıclıklar sebebi ile Bankalar belirli sorumluluk sınırları dahilinde Tüketicilerden Sigorta yaptırmasını istemektedirler. Özellikle ATM cihazı güvenliğinden veya fiziki kredi kartının kopyalanmaması için geliştirilecek[…]

Katılma alacağı nasıl ispat edilir?

Katılma alacağının uygulamada ispatı zordur. Uzun süren evliliklerde bu daha da zordur. Alınan gayrimenkullerde diğer eşin katkısının var olup olmadığı özellikle çocukların ve akrabaların tanık beyanlarıyla, eşin kanıtlayabileceği dekont gibi belgeleri aracılığıyla tespit edilebilir. Düğünde eşin biriktirdiği paralar, altınlar, ziynet eşyaları da mahkemede tanıklar dolayısıyla ispat edilebilir. Mahkemeler bu hususlarda oldukça zorlanır. Bu malların tespiti[…]

Kredi kartımla benden habersiz alışveriş yapılmış, neler yapabilirim?

Kredi kartınızla sizden habersiz alışveriş yapılması durumunda öncelikle bankayı arayarak kartınızı iptal ettirmelisiniz. Alışverişin nasıl ve ne şekilde gerçekleştiğini de sorgulamalısınız.

Kredi kartım çalındı, ne yapmam gerekir?

Kredi kartınızın çalınması halinde öncelikle kartın iptal edilmesini sağlamak gerekir. Bunun dışında hesap hareketlerinizi de kontrol etmeniz önemlidir. Savcılığa suç duyurusunda bulunmalısınız. Eğer şartları gerçekleşmiş ise bankanıza karşı paranın iadesi için dava açabilirsiniz.

Bitcoin ile ödeme sistemini sitemde kullanabilir miyim?

Ülkemizde 20 Haziran 2013 tarihinde 6493 sayılı yasa yürürlüğü girmiş olsa da Bitcoin henüz bu yasa kapsamında BDDK tarafından onaylanmış bir kuruluş değildir. Bu nedenle Bitcoin kullanarak web sitenizden satış yapmanız hukuken henüz yasal değildir.

Bitcoin kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bitcoin sahibi olduğunuzda öncelikle sanal cüzdanınızı şifrelemeniz gerekir. Bitcoin kullanırken nelere dikkat edelmesi gerekmektedir. Dijital para birimi hakkında merak edilenler?