Ağır ceza mahkemelerinde ne tür davalar görülür?

Kanunların ayrıca görevli kıldığı haklar saklı kalmak kaydıyla, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan yağma, irtikap, resmi belgede sahtecilik, kasten adam öldürme, hilelii ifraz suçlarına ağır ceza mahkemeleri bakar. Ağır ceza mahkemelerinde ne tür davalar görülür?

Asliye ceza mahkemesinin görevi nedir?

Kanunların ayrıca görevli kıldığı haklar saklı kalmak üzere sulh ceza ve ağır cezanın alanına giren davaların dışındaki ceza konuları asliye ceza mahkemesine görülür. Asliye ceza mahkemeleri bulunduğu ilçe veya il adına göre adlandırılır. Asliye ceza mahkemeleri tek hakimlidir. Yürürlükte bulunan kanunlar gereği asliye ceza mahkemelerinde görülen davalarda Cumhuriyet Savcısı bulunmak zorundadır. Ceza hükmü içeren özel[…]

Sulh ceza mahkemelerinde ne tür davalar görülür?

Sulh ceza mahkemelerinde 2 yıla kadar para cezası ve adli para cezası öngörülen suçlara dair davalar görülür. Sulh ceza mahkemelerinin yapısı hakkında; Sulh ceza mahkemelerinde ne tür davalar görülür?

Web sitemde başkasının fotoğrafını kullanabilir miyim?

Eğer bir başkasının fotoğrafını özel hayatın gizliliğini ihlal edecek şekilde kendi web sitenizde kullanıyorsanız hakkınızda savcılığa şikayet edilebilir. Eğer telif hakkı içeren bir resim veya fotoğraf paylaşmanız durumunda hakkı ihlal edilen kişi size karşı maddi ve manevi tazminat talepli dava açabilir. Fotoğraf eser olmasa bile bir başkasının ürününü haksız bir şekilde kullanmanız halinde Türk Ticaret[…]

Web sitemin tasarımı kopyalanmış, ne yapmam gerekir?

İnternet sitenizin tasarımının kopyalanması durumunda farklı yöntemler izleyerek hukuki yollara başvurabilirsiniz. İnternet sitelerinin tasarımı konusu fikir ve sanat eserleri kanunu kapsamında bir hayli tartışmaldıır. Ancak belirlişartları gerçekleşmesi halinde, Fikri ve Sinai Haklar Mahkemesi’nde dava açabilirsiniz. Web sitemin tasarımı kopyalanmış, ne yapmam gerekir?

Bana ait fotoğraf başkasının web sitesinde izinsiz kullanılmış, ne yapabilirim?

Eğer fotoğrafınız özel hayatın gizliliğini ihlal edecek şekilde bir başkasının web sitesinde kullanılıyorsa bu kişiyi savcılığa şikayet ederek özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi nedeniyle failler hakkında ceza davasının açılmasını talep edilebilirsiniz. Eğer özel hayatın gizliliğini ihlal edecek bir durum yoksa fakat sizin ürettiğiniz bir ürünün fotoğrafı ise ve sizden habersiz kullanılıyorsa Türk Ticaret Kanunu madde[…]

Web sitemin adı kopyalanmış, dava açabilir miyim?

Sahip olduğunuz internet sitenizin ismi ile bir başka uzantılı alan adı alınması durumunda çeşitli yöntemlerle dava açılabilir. Web sitenizin adı kopyalanmışsa neler yapabilirsiniz öğrenin Web sitemin adı kopyalanmış, dava açabilir miyim?

Marka ismimle web sitesi açılmış, haksız rekabet davası açmam gerekir mi?

Marka ihlali söz konusu olduğu için kişinin neyi amaçladığı da önemlidir. Marka hakkınız kullanılarak internet sitesi alan adı alınmışsa bu alan adını devralmanız mümkündür. Marka ismimle web sitesi açılmış, haksız rekabet davası açmam gerekir mi?